Oğuzhan Ceyhan | Karma Astroloji
Orbium

Evrene bakışı değiştiren Copernicus, çağının katı, dogmatik ve aşılamayan düşüncelerinin içinde çığır açmıştır.

Orbium Gelecek Öngörü Sistemi Adını Nereden Alıyor? 

Nicolaus Copernicus, 1473 ile 1543 yılları arasında yaşamış olan bir gökbilimcidir. Polonya doğumlu Copernicus hayatı boyunca matematik ve astronomi ile ilgilendi. Tıp fakültesine de giden gökbilimcinin göksel döngüler için açıkladığı kurallar hala geçerliliğini koruyan değerlere sahip. Copernicus’ in, dünyanın ve diğer gezegenlerin güneş etrafında döndükleri kuralı ile açıkladığı Heliosentrik ( Güneş Merkezli ) teori bugün Kopernik teorisi olarak adlandırılır.
Copernicus bu teoriyi "De revolutionibus orbium coelestium" adlı eserinde açıklamıştır. Küre anlamına gelen Orbium latince bir kelimedir. Dinsel bakış açıları yüzünden ömrünün sonlarına doğru çalışmalarını açıklayabilen ve yayınlayabilen Copernicus 1543 yılında Frombork’ta ölmüştür. Batlamyus’un teorilerini çürüterek, evrene bakışı değiştiren Copernicus çağının katı, dogmatik ve aşılamayan düşüncelerinin içinde çığır açmıştır. 
Üzerinde yaşadığımız küre hakkında yüz değil bin yıllardır söz söylendi. Güneş Sistemi üzerine gökbilimciler, çağlarında söylemeleri yasak olan şeylerin üzerine giderek hem yaşadıkları yüzyılı, hem çok ötelerini değiştirdiler.
Bakın Copernicus' un ( Artık okunduğu gibi Kopernik diyelim ) Owen Gingerich'in kitabındaki girişte yaşamı nasıl anlatılıyor. Bilginin hangi çağlarda, neleri aşarak bin yılları değiştirdiğini görmemiz açısından büyük önem taşıyor.
“1543 baharı. Avrupa karışıklık içinde. Alman prensleri artık ihtiyar bir adam olan Martin Luther’den Protestanlık bayrağını devralmış ve Avrupa savaşın eşiğinde sallantıda. Frauenburg Katedrali’ndeki meslektaşı olan rahipler uzun zamandır beklenen paketi getirdiklerinde, Nikolas Kopernik ölüm döşeğinde yatmaktaydı. On altıncı yüzyılın en önemli bilimsel kitabının açılış sayfaları ( ama en son basılan ) deerli bir kağıt demeti olarak yüzlerce kilometre uzaktan, Nuremberg’deki alman matbaacı Johannes Petreius’tan Polonya’nın en kuzeyindeki bu Katolik piskoposluk bölgesine en sonunda ulaşmıştı. İlk sayfada eserin ismi yazılıydı : On the Revolutions of the Heavenly Spheres ( Gök Kürelerinin Dönüşleri Üzerine ). Nikolas Kardeş elinde tuttuğu bu sayfaların, bir çağı biçimlendiren nasıl da kıymetli bir şey olduğunun pek az farkındaydı……"
Kitabın ilk sayfalarında böyle başlayan kitabın bulunuş ve içerik hikayesi, epeyce ilerleyen sayfalarda bize şu satırları da sunuyor ;
"...1597 ' de Kepler'e yazdığı bir mektupta Galileo, kişisel olarak Kopernik'in evrenbilimini kabul ettiğini itiraf etmiştir. Yine de görünüşe göre Galileo'nun toplum önünde on yılı aşkın bir süre boyunca radikal düşünceleri hakkında hiçbir imada bulunmadığı anlaşılmaktadır. Bütün bunlar 1610'da sidereus nuncius' un
( Yıldızların Habercisi ) yayınlanması ile değişiverdi. Bazı eleştirmenler Güneş'in etrafında yörüngede olan Dünya'nın Ay'ı nasıl peşinden sürükleyebileceğini sorarak hareket halindeki Dünya düşüncesine direnmişlerdi. Galileo onlara, protestoculara güçlü bir Kopernikçi karşı düşünce olarak, herkesin hareket ettiği konusunda hemfikir olduğu Jüpiter'in gökyüzündeki yolculuğu sırasında kendi uydusu olan aylarını nasıl çevresinde tutmayı başardığını göstermişti. Bu noktadan sonra Galileo açıkça teleskobunun ortaya çıkardığı şaşırtıcı yeniliklerin desteğiyle, giderek daha açık bir biçimde Kopernik sistemini savunmaya başladı... " 
Gelecek zaten gelecek. Fakat nasıl? Onu, herkesin yanlışları ile inandığı bir yerde mi bekliyoruz, kıpırdamadan, hiç birşey yapmadan ve umutsuzca, yoksa değişim yaratacak fikirlere açık ve herkesin başarısını ve mutluluğunu önemseyerek yola devam ederken o değişim için birşeyler yaparak mı? Bir yerden başlamak lazım.. 

4 Ocak 2011 Salı
Oğuzhan CeyhanBu web sitesi 2018 yılından tibaren Ayşe Balın tarafından hazırlanmıştır.


DİĞER YAZILAR
Ezoterik Astroloji Kitabı
Karma ve Dharma
Tutulmalar
ALTIN ÇAĞ GERÇEKTEN GELDİ...
ASTROLOJİ VE İSLAM DİNİ
DANIŞMANLIK VE KADER
13 Ocak 2018 Şİle Semineri
Astrolojik Bebekler
Değerli Hocamızın Milliyet'e verdiği Röportaj
Uzaman Astrolog Oğuzhan Ceyhan Ekolünden Peter Mark Adams
Yıldızlar ve Element İlişkileri
Beyin dört ana dalga boyunda titreşiyor
Upanişadlar
Uranyen astroloji
Sinem Leyla'dan
Astrolojinin Tarihi
Mısır Mitoloji ve Tanrıları
Gökyüzü Hareketleri
Ruhun İlahi Devinimi
Temel Astrolojik Bilgiler
Sözlük
OĞUZHAN CEYHAN

Caddebostan

0216 411 88 49
BAĞLAN
EĞİTİMLER
ASTROLOJİDE İHTİSASLAŞMA
OĞUZHAN CEYHAN İLE İLERİ SEVİYE ASTROLOJİ
Oğuzhan Ceyhan ile Karma ve Kehanet Sanatı Eğitimi 3. Sınıf
TEMEL VE ORTA SEVİYE ASTROLOJİ SINIFI
TEMEL VE ORTA SEVİYE ASTROLOJİ SINIFI
Astroloji ve Dişil güç
Tarot ve Bilinç Dışı Arketipler Eğitimi
EĞİTMENLER
Oğuzhan Ceyhan
Zeynep Ceyhan
Ayşe Balın
Vajrayana Kukai Pınar
Gülnihal Öztürk
Didem İlhan
Zeliha Göker
MEDYA
FOTO GALERİ
VIDEO
TAKVİM
BLOG
İLETİŞİM
ÜYE GİRİŞİ
© 1996-2022 Oğuzhan Ceyhan Akademi. Tüm hakları saklıdır.
Kullanım Koşulları & Gizlilik Politikası
design by ixir.