Oğuzhan Ceyhan | Karma Astroloji
Karma ve Dharma

 

Karma ve Dharma 
Karma, Hindu/Sanskrit kökenli bir kelimedir ve kelime anlamı ‘bitirilmemiş iş’ tir. Atalarımız ne ekersen onu biçersin derken Sanchita Karma dan bahsediyordu. Sanchita Karma bu hayatta tecrübe edip, karşılığını ileri bir tarihte alacağımız karmadır, buna ileriki doğumlarımızda yaşayacaklarımız da dahildir. Prarabdha Karma, Sanchita Karma’ nın bir alt öğesidir ve bu hayatta ekip, karşılığını da bu hayatta aldığımız karmadır. Kriyamana Karma ise geçmis hayatlarımızda yaşanan fakat karşılığının sadece bir kısmını bu hayatta aldığımız karmadır. İnsanın dinamik yapısı kader ve özgür iradenin işbirliği sonucunda ortaya çıkar ve bunlardan herhangi biri insana tamamen hükmedemez. Hint gelenekleri kaderin insan üzerindeki etkisini Prarabdha Karma’ nın o insandaki yoğunluğuna bağlar. Dridha (sabit) Karma öylesine yoğundur ki, sonucunu değiştiremeyiz; ne kadar iyi bir yüzücü olursak olalım onun dev dalgalarına karşı koyamayız. Dridha-Adridha (sabit-sabit olmayan) Karma samimi olarak onu değiştirmeye niyet eden kişi tarafindan değiştirilebilir. Genellikle kronik hastalıkların sebebi bu karmaya bağlanır. Bu hastalıklar önlemini almazsak kötü sonuçlar doğurur, iyi bir bakım ile kontrol altına alınır. Adridha (sabit olmayan) Karma’ lar ile kolaylıkla başa çıkabilir ve iyi-kötü istediğimiz bir hayata sahip olabiliriz. 
Genellikle herhangi bir günahtan söz edilirken bir toplumun, dinin ya da bir grubun kurallarının ihlal edilmesinden söz edilir, ancak karma doğaya ve evrene aittir. Newton , üçüncü eylem kuramı ile karmayı bir yönden bilimsel olarak kanıtlamıştır: “Her eylem eşit miktarda karşı eylemi doğurur. “ 
Dharma ise bu dünyaya ne yapmak için geldiğimizdir. Görev ve iş kavramları ile karıştırılmamalıdır. Bir birey olarak bulunduğumuz çevrede bize en uygun davranış biçimidir. Örneğin, Ay’ın dharması geceleri dünyayı aydınlatmak, bir teknenin denizde yüzmek, volkanın ise patlamaktır. Herkesin dharması kişiseldir; birinin dharması, diğerinin adharması (dharmaya ait olmayan) olabilir. Karma, dharmayı takip eder. Eğer dharmamıza uygun yaşıyorsak muhtemelen artı puanları karma hesabımıza yazarız. 
Jyotish (hint astrolojisi) doğumdan 7 yaşına kadar iyi veya kötü başımıza gelen olayların annenin karması yüzünden, 7 yaşından 14 yaşına kadar olan olayların babamızın karması yüzünden yaşandığını söyler. Ancak 14 yaşında ergenliğe eriştiğimizde kendi karma hesabımıza ulaşabiliriz. 
Gerek Batı, gerekse Hint astrolojisinde karmanın efendisi Satürn’dür (Lord of Karma). Aslında Satürn bizlerin hem karması, hem de dharmasıdır ve bu yüzden kaderimizin anahtarıdır. Satürn’ün bulunduğu ev ve burç yıldız haritamızda zayıf olduğumuz yöne işaret eder. Onun işaret ettiği yönde herkesin takdir ve onayına ihtiyacımız vardır ve ne yazık ki, devamlı burada tökezleriz. Dışarıdan beklediğimiz her onay kendi özbenliğimizi azaltır fakat bizim bununla yüzleşmemiz çok zordur. Kendimiz ile yüzleşmek suçluluk ve sorumluluk getirir, egomuz ise bunu hiç kolay kabul etmez. Kendimizi affetmek ise suçu kabul edip bastırmamıza yarar. 
Satürn hayatımızda dramatik değişiklikler yaratır, şöhretin, başarının veya zenginliğin doruğundan, mutsuzluğun derinliklerine sürükleyebilir. Bunun nedenlerini Karma hesabımızdaki eksi veya artı balansta bulabiliriz. Aynı ailenin iki çocuğu birbirlerinden çok farklı hayat çizgisine sahip olabilir. Birisi doğuştan şanslı iken, diğerinin dokunduğu her şey kuruyabilir. İşte bu şans dediğimiz olay aslında karma hesabımızın son durumudur. Karma hesap ekstresi ekside olan bir kişinin insanlığa borcu çok demektir.

 

Oğuzhan Ceyhan

 

Bu web sitesi 2018 yılından tibaren Ayşe Balın tarafından hazırlanmıştır.


DİĞER YAZILAR
Ezoterik Astroloji Kitabı
Tutulmalar
ALTIN ÇAĞ GERÇEKTEN GELDİ...
ASTROLOJİ VE İSLAM DİNİ
Orbium
DANIŞMANLIK VE KADER
13 Ocak 2018 Şİle Semineri
Astrolojik Bebekler
Değerli Hocamızın Milliyet'e verdiği Röportaj
Uzaman Astrolog Oğuzhan Ceyhan Ekolünden Peter Mark Adams
Yıldızlar ve Element İlişkileri
Beyin dört ana dalga boyunda titreşiyor
Upanişadlar
Uranyen astroloji
Sinem Leyla'dan
Astrolojinin Tarihi
Mısır Mitoloji ve Tanrıları
Gökyüzü Hareketleri
Ruhun İlahi Devinimi
Temel Astrolojik Bilgiler
Sözlük
OĞUZHAN CEYHAN

Caddebostan

0216 411 88 49
BAĞLAN
EĞİTİMLER
ASTROLOJİDE İHTİSASLAŞMA
OĞUZHAN CEYHAN İLE İLERİ SEVİYE ASTROLOJİ
Oğuzhan Ceyhan ile Karma ve Kehanet Sanatı Eğitimi 3. Sınıf
TEMEL VE ORTA SEVİYE ASTROLOJİ SINIFI
TEMEL VE ORTA SEVİYE ASTROLOJİ SINIFI
Astroloji ve Dişil güç
Tarot ve Bilinç Dışı Arketipler Eğitimi
EĞİTMENLER
Oğuzhan Ceyhan
Zeynep Ceyhan
Ayşe Balın
Vajrayana Kukai Pınar
Gülnihal Öztürk
Didem İlhan
Zeliha Göker
MEDYA
FOTO GALERİ
VIDEO
TAKVİM
BLOG
İLETİŞİM
ÜYE GİRİŞİ
© 1996-2022 Oğuzhan Ceyhan Akademi. Tüm hakları saklıdır.
Kullanım Koşulları & Gizlilik Politikası
design by ixir.